Tredje gang skal være lykkens gang, når vi onsdag kl. 19.30 spiller i Ringsted – for at få sæsonens første sejr på Sjælland i denne sæson. Vi indledte 31. august med nederlag mod KIF Kolding København, og senest tabte vi overraskende 32-31 til Nordsjælland sidste onsdag.
Den historie skal der ændres på mod TMS Ringsted – velvidende, at vi tabte sidst vi var i Ringsted-Hallen i december. Vi kommer til at kæmpe hårdt for sejren, for Ringsted tørster efter at sikre sig sæsonens første point efter nederlag i de fire første kampe mod SønderjyskE, Ribe-Esbjerg, KIF Kolding København og Bjerringbro-Silkeborg.
Nikolaj Jacobsen har kun haft en enkelt træning med tropperne siden kampen i Flensborg i søndags. Tobias Aren, Marcus Mørk og den tidligere Ringsted-spiller Stig Bugge er fortsat ude med skader, mens flere andre trækkes med små-skader.
Profilerne på hjemmeholdet er blandt andre den tidligere Aalborg-målmand, John Boye, playmakeren Rune Poulsen, stregspilleren Rasmus Wegmann, fløj-spillerne Mathias Dadason og Lasse Uth og den nye svenske højre back Marcus Dahlin.
Kampen spilles onsdag kl. 19.30 og dømmes af Henrik Johnsen og Ken Cardozo.