Tredje ligasejr i træk – overbevisende spil

Med tre sikre sejre i træk har vi lagt flot fra land i 888ligaen. Det blev 30-24 på den vanskelige udebane i Skanderborg efter føring på 14-10 ved pausen. 

Den overbevisende sejr understreges af en føring på 28-18 med 10 minutter tilbage. 

Vi kom flot fra start med en føring på 9-2 efter et kvarter, men så blev hjemmeholdet mere offensive i forsvaret og kom bedre med i kampen. Vi holdt føringen og gik til pausen 14-10. 

Straks fra begyndelsen af 2. halvleg øgede vi koncentrationen, vi gik frem i 5-1 efter 10 minutter og Westphal lukkede af. 

Vi overmatchede hjemmeholdet på alle parametre i den afgørende fase af kampen, og vi spillede med hele holdets bredde til sidst. Alle bød ind, og ikke mindst var vi sikre i spillet fra begge fløje, ligesom Arnor Atlason havde en stor del af æren af målene, som de to backs scorede. 

Næste opgave er på hjemmebane i Jutlander Bank Arena på tirsdag 27. september kl. 19.30 mod TM Tønder Håndbold. 

 

Sydbank grafik (1)

AL Sydbank-puljen uddeler igen billetter til velgørende formål

Også i denne sæson kan velgørende organisationer i Nordjylland søge billetter til Aalborg Håndbolds hjemmekampe.
billede - 20260905-162051-146c838e_7726

Storspil af Landin og Knorr grundlagde vigtig sejr

Aalborg Håndbold rejste sig flot på udebane mod Skjern Håndbold, der lørdag eftermiddag blev besejret 30-33. 14 redninger af Niklas Landin, samt fem mål og syv assists fra Juri Knorr.
IMG_1898

Rønningen: "Vi skal bruge vores kvaliteter bedre"

Vetle Rønningen glæder sig til at møde sin tidligere klub Skjern Håndbold, når de to mandskaber lørdag kl. 16.00 tørner sammen i Bambuni Herreligaen.

Håndbold i verdensklasse