Vi havde chancen i BSV – men kiksede til sidst. Ny chance søndag

Vi klarede ikke matchbolden for slutspillet i Kjellerup. Med et nederlag på 25-23 til BSV hænger semifinale-pladsen i en tynd snor. BSV er sikre på førstepladsen og dermed klar til semifinalen mod Team Tvis Holstebro. Vi skal besejre Viborg i den sidste kamp og så håbe på, at BSV tager til Kolding og tager point. Mere spændende kan det næsten ikke blive. Lykkes det, venter AG København i to semifinaler.

Vi havde ellers chancen for selv at afgøre det. Med ni minutter tilbage førte vi 21-20 og kom to minutter i overtal, da Espen Lie Hansen blev udvist. Vi missede to angreb i overtallet. I stedet for, at vi kunne have lukket kampen, kom hjemmeholdet med igen og var i teten i de sidste syv minutter. Vi kunne ikke score. Det kunne Mads Ø. Nielsen derimod, og han bombede BSV i semifinalen.

Stor skuffelse i vores lejr og stor jubel hos BSV.

Det blev en meget taktisk præget og ikke særligt velspillet kamp præget af dens store betydning. Til gengæld fik vi masser af spænding og dramatik i 2. halvleg med de to dommere i centrum.

Efter 11 minutters spil i 2. halvleg kom Jan Lennartsson og Niklas Landin i klammeri i feltet med direkte rødt kort til dem begge. En hændelse, som ingen af dommerne så, men dømte på reaktionerne, og ingen af de to forseelser var til mere end to minutters udvisning.

Med godt fem minutter tilbage kom endnu en afgørende – og forkert kendelse – med stor indflydelse på kampen, da Dennis Kirkegaard løb direkte ind i Håvard Tvedten i en fløj-overgang. Igen dømte de to herrer i gult på, hvad de troede, de så. To minutter til Tvedten, og så var kampen tabt.

Men vi kommer igen. Søndag kl. 17.20 tager vi imod Viborg HK i Gigantium, og sålænge der er en chance at spille for, så går vi efter den. Og det er der.  Vi kæmpede forbilledligt i Kjellerup, og Ole Erevik stod med en høj redningsprocent igen. Det bliver der brug for igen på søndag.

Hox_juri_nyt toej

Ny træningskollektion på webshoppen

Den nye unikt designede Aalborg Håndbold træningskollektion er nu til salg på webshoppen.
IMG_1773

Norlyk og Nielsen efter første træning

Hør fra to af de nye ansigter i spillertruppen efter første træning i sæson 2026/27.
A goalkeeper in a light blue jersey stands near the goalpost, arms outstretched, during a sports match with a blurred crowd in the background.

Champions League-runder fastlagt

I det indledende puljespil i Machineseeker EHF Champions League åbner Aalborg Håndbold på hjemmebane mod Paris Saint-Germain. Se rækkefølgen på de seks indledende kampe her.

Håndbold i verdensklasse