Vigtig udekamp i Holstebro

I morgen tager vi turen til Holstebro, hvor der venter et vigtigt opgør i 888ligaen. Kampstart er kl. 17.30.

Der er lagt op til en tæt dyst mellem to hold, som begge ligger med 12 point i tabellen. Det er derfor vigtige to point, der er på spil i 888ligaen, som er utrolig tæt – blot syv point adskiller ligaens førsteplads fra en placering udenfor slutspillet som nummer ni.

Med en sejr kan vi hægte os på helt i toppen blot to point efter GOG og BSV, der i øjeblikket deler førstepladsen med 16 point og en kamp mere i bagagen. Vi kommer dog på en svær opgave i forhold til jagten på de to point, når der venter et TTH Holstebro mandskab, som er ubesejret i deres seneste fem kampe.

Hjemmeholdet føres an af norske Torbjørn Bergerud i målet, som har været en af de stærkeste målmænd i sæsonen hidtil. Landholdsaktuelle Peter Balling leder angrebet med Viktor Östlund på modsatte back. Jac Karlsson og Martin Hansen styrer angrebet fra midten med Kildelund og Bramming på fløjene. På stregen er stærke Svavarsson, mens Jonas Porup leder forsvaret – der er altså masser af kvalitet hos morgendagens modstander.

Vi har revanche til gode overfor TTH Holstebro, der har taget sejren i de seneste fire indbyrdes møder. Det vil vi uden tvivl forsøge at lave om på i morgen, når vi benhårdt vil gå efter at tage to vigtige point med retur til Aalborg.

Vores seneste ligakamp endte i et skuffende nederlag til Skanderborg hjemme i Jutlander Bank Arena. Vi har dog sejret i vores to seneste udekampe og vil forsøge at udbygge det til tre på stribe i morgen.

Sebastian Barthold er ude af opgøret i morgen, da han pådrog en knæskade i weekendens kamp mod PGE Vive Kielce, der holder ham ude i en længere periode. Magnus Saugstrup og Tobias Ellebæk er begge tvivlsomme til kampen.

Kampen starter kl. 17.30 og dømmes af Morten Albrechtsen og Mik Trustrup – den kan følges live spil for spil på tophaandbold.dk/aah.
 

Finale2_Hald

Simon Hald: Vi glæder os til at spille mod Barca

Se med når stregspiller Simon Hald ser frem mod den længe ventede semifinale ved TruckScout 24 EHF FINAL4.
Alec_Grindsted

Alec Smit forbliver i Aalborg Håndbold

Den sympatiske hollænder fortsætter i klubben på amatørstatus mens han fuldfører sin genoptræning efter en korsbåndsskade.
2025-09-11_FCBHANDBOLvsGOG_094 kopier

Værd at vide om Barca og TruckScout 24 EHF FINAL4

Varm op til lørdagens semifinalebrag med en række spændende vinkler på opgøret mod de spanske mestre.

Håndbold i verdensklasse