Fire spillere udtaget til opgaver med A-landshold

Jacob Bagersted, Morten Slundt og Mads Mensah var alle med, da den nye danske landstræner Gudmundur Gudmundson udtog sin første trup på 20 spillere til træningssamling i Billund 3.-7. juni. 

Ole Erevik er udtaget til det norske landshold, der samles allerede 26. maj for at forberede sig til de to vigtige VM-kval-kampe mod Østrig 7. og 14. juni. Kampene gælder kval til VM i Qatar i januar. 

Op til de to kampe mod Østrig skal Norge spille to test-kampe mod Sverige og en kamp mod Tyskland. 

33-årige Ole Erevik er den spiller i den norske trup med tredjeflest A-landskampe, nemlig 153 – kun overgået af Børge Lund og Bjarte Myrhol. 

I den norske trup er også Ereviks 15 år yngre kommende holdkammerat i Aalborg Håndbold, Sander Sagosen.

Derimod figurer Håvard Tvedten ikke i den norske trup. Vores topscorer har meddelt den norske landsholdsledelse, at han p.t. ikke er til rådighed for landsholdet.

 

Aalborg - Sporting

"Årets Aalborg Håndbold fan 2026" - tre fans udvalgt til afstemning

Blandt mange indstillede kandidater, har en jury nu udvalgt de tre finalister, som du kan stemme om til og med mandag middag.
Final - Aalborg Håndbold vs Barça

Barca bliver modstanderen ved Final4-semifinalen

Dagens lodtrækning sendte Aalborg Håndbold op mod de spanske mestre fra Barca.
kirkens_korshaer edit

Aalborg Håndbold og Kirkens Korshær i nyt samarbejde

Fans af Aalborg Håndbold og brugere af Gigantium får nu mulighed for at donere sportstøj til børn og unge i udsatte nordjyske familier.

Håndbold i verdensklasse