pokal header web

Forberedelser til den nye sæson mod stærke tyske hold

Trænerduoen Nikolaj Jacobsens og Mortens Bjerre fortid som spillere i den tyske Bundesliga afspejler sig i vores forberedelser til næste sæson. Der bliver nemlig flere kampe mod stærke tyske hold som THW Kiel og Flensburg-Handewitt. 

De to trænere kalder holdet til første træning efter ferien onsdag 17. juli, hvor løbeskoene skal medbringes til løbe-træning i Skovdalen. I uge 30 gælder det træningslejr på Nordjyllands Idrætsefterskole i Stidsholt ved Sæby.

Første test-kamp bliver pre-season kampen mod SG Flensburg-Handewitt lørdag 3. august kl. 19.00 i Gigantium. Flensburg, der blev nummer to i den netop afsluttede Bundesliga, kommer blandt andre med stærke danske spillere som Søren Rasmussen, Michael Knudsen, Thomas Mogensen, Anders Eggert og Lasse Svan Hansen. 

Weekenden 9.-11. august drager holdet til en stærk turnering i Bremen med deltagelse af os og tre Bundesliga-hold. Lørdag 10. august kl. 16.00 spiller vi “semifinale” mod SG Flensburg-Handewitt, mens Lemgo og Melsungen mødes i den anden “semifinale”. Søndag mødes de to vindere og de to tabere. 

Fredag 16. august sætter vi igen kursen mod det tyske, hvor vi i Kiel møder de forsvarende tyske mestre fra THW Kiel med blandt andre Johan Sjöstrand på holdet. 

Ugen efter gælder det det Super Cuppen mod Århus Håndbold i Gigantium, og onsdag 28. august spiller vi 1/8-finale i pokalturneringen. 

Lørdag 31. august åbner vi ligaen på udebane mod KIF Kolding København. 

Fælles afskedsreception 2025

Tre nye medlemmer i Hall of Fame

Ved gårsdagens guld- og afskedsreception blev Martin Larsen, Henrik Møllgaard og Sebastian Barthold alle indlemmet i Aalborg Håndbolds Hall of Fame.
KIF_Moelle

Kom til guld- og afskedsreception tirsdag

Tirsdag kl. 17.00 fejres DM-guldet og samtidig tages der afsked med de spillere og trænere der forlader klubben efter sæsonen.
HHD_5034

Aalborg Håndbold er danske mestre for 8. gang!

Med en sejr på 26-29 i Skjern kom DM-guldet og The Treble i hus lørdag eftermiddag. Læs mere her på siden i løbet af aftenen og vær med til at...

Håndbold i verdensklasse