Håvard Tvedten er holdets nye anfører

– Håvard er holdets mest rutinerede spiller og er en naturlig leder på holdet med sin store personlighed både på og uden for banen. Han går selv forrest og er god til at bakke sine holdkammerater op – ikke mindst de unge spillere på holdet. Desuden er han jo nærmest synonym med Aalborg Håndbold efter sine mange år i klubben – en rigtig kulturbærer. 

Således begrunder cheftræner Jesper Jensen valget af 36-årige Håvard Tvedten som ny anfører. Han tager over efter Jacob Bagersted. 

– Jeg er stolt over at være holdets nye anfører. Aalborg Håndbold er min klub, og jeg vil gøre alt for at bidrage til et stærkt fællesskab, så vi fungerer stærkt som et hold – både i medgang og i modgang. Vi har Danmarks bedste hjemmepublikum, der giver os en fantastisk opbakning, og så skal vi levere varen hver gang, vi går på banen, siger Håvard Tvedten. 

Den nye anfører skyder ligaen i gang med en vanskelig hjemmekamp mod bronzevinderne fra Team Tvis Holstebro lørdag kl. 15.00 i Gigantium. 
 

Hoxer_SJE

Hoxer vil gøre alt for en sejr lørdag

Mads Hoxer ser frem til at være tilbage på banen i Sparekassen Danmark Arena, når Skjern Håndbold lørdag kommer på besøg til slutspillets anden kamp.
Sporting1_Thomas

Rematch i vente mod Sporting CP i Champions League

To nye møder mod de portugisiske mestre venter i de kommende kvartfinaler i Champions League.
udebane2526

Scor en gratis udebanetrøje lørdag

Køb for 600 kr. i merchandiseshoppen i Sparekassen Danmark Arena lørdag og få en gratis udebanetrøje fra Hummel.

Håndbold i verdensklasse