Ingen tvivl om udfaldet i solid sejr over Bjerringbro FH

Trods en lidt sløv start på kampen var der aldrig tvivl om kampens udfald. Det til var forskellen på vores U18 mandskab fra Aalborg Håndbold og gæsterne fra Bjerringbro FH for stor.
 
Gæsterne var OK med til stillingen 5-5, men midtvejs i første halvleg var vi foran 10-6. En stilling som blev udbygget frem mod pause til 17-11.
 
De første 10 minutter af 2. halvleg bød på meget solidt forsvar, gode målmandspræstationer og godt kontraspil, hvor Jens Kvist viste sig træfsikker – perioden blev vundet 6-0 inden Bjerringbro kom på måltavlen til 23-12.Vi havde fint niveau på resten af kampen, som sluttede 35-17.
 
Jacob Lund var tilbage på holdet efter længere tids skadepausen, og skulderen syntes heldigvis at være i fin form igen.
 
Næste søndag venter Århus Håndbold på udebane – en svær kamp, hvor vi skal præstere på højeste niveau, hvis det skal lykkes at få point med til Aalborg.

AAH-UNWFP jerseys web

Vores slutspil | Praktisk information til dagens jubilæumskamp

Læs praktisk info til eftermiddagens jubilæumskamp i Sparekassen Danmark Arena mod Fredericia HK.
Kopi-af-ny-bg-ny-grafik-branding-1.png

Simon Hald: "Vi vil vise, at vi er det bedste hold"

Stregspiller Simon Hald ser frem mod lørdagens jubilæumsopgør mod Fredericia HK, hvor han og resten af holdet jagter revanche.
Sporting6

Se højdepunkter fra første kvartfinale

Se de bedste øjeblikke fra den medrivende 31-31 kamp i Lissabon.

Håndbold i verdensklasse