Kom i god tid onsdag

Grundet tidligt kamptidspunkt, samt trafik- og vejrforhold opfordrer vi alle til at komme i ekstra god tid til onsdagens Champions League-opgør mod THW Kiel i Sparekassen Danmark Arena.

Samtlige billetter til onsdagens kamp er revet væk, hvilket betyder at 5.500 tilskuere vil overvære kampen. For at sikre at alle er på plads til kampstart kl. 18.45, opfordrer vi til at man kommer i ekstra god tid.

Dette skyldes dels, at myldretidstrafikken i og omkring Aalborg forventes at være tæt, ligesom vejrudsigten melder om både regn og kraftige vindstød i tiden frem mod kampen, hvilket også kan påvirke parkeringssituationen på parkeringspladserne ved Sparekassen Danmark Arena.

– Vi vil gerne gøre alt hvad vi kan for at vores tilskuere får den bedste mulige oplevelse, og da vi ved, at der til store kampe som onsdagens opgør vil være ekstra pres på trafikken og parkeringspladserne, håber vi at så mange som muligt vil sørge for at komme hjemmefra i god tid.

– Samtidig skal man ikke glemme, at man med den nye Plusbus nemt kan komme både til og fra Sparekassen Danmark Arena med offentlig transport, hvor det jo er gratis at køre med hvis man viser sin billet til kampen, så den mulighed er bestemt også noget vi anbefaler, siger Aalborg Håndbolds direktør Jan Larsen.

Læs mere om parkeringsforholdene ved og omkring Sparekassen Danmark Arena her – og læs her mere om muligheden for gratis transport til og fra Aalborg Håndbolds kampe med NT.

arena drone

Praktisk info til Champions League-opgøret mod HC Zagreb

Find alle informationer om aftenens opgør i Sparekassen Danmark Arena.
Kronborg_TTH

Kronborg før Zagreb: Vi skal ud at løbe med dem

Assistenttræner Henrik Kronborg giver sit bud på hvad det kræver, hvis Aalborg Håndbold onsdag aften skal hente endnu en sejr over HC Zagreb.
HHD_8493

Möller og Norsten udtaget for Sverige

Begge spillere er udtaget til Sveriges kommende EM-kvalifikationskampe.

Håndbold i verdensklasse