Olafur Gustafsson opereret i knæet

Venstre backen Olafur Gustafsson har gennemgået en vellykket operation i knæet og forude venter en genoptræning på fire-seks måneder.

– Olafur har det meste af sidste sæson døjet med springer-knæ. Vi håber, at denne operation gør, at vi ser ham tilbage på banen efter EM-pausen i januar, siger klubbens fysioterapeut, Mads Rytter, Arkadens Fysioterapi.

– Vi har nu lagt en plan for hans genoptræning, og det tager den tid, det tager. Det er risikabelt at forcere genoptræningen for at få ham tidligere tilbage på banen. Vi håber at se ham tilbage på holdet, når ligaen genoptages omkring 1. februar, siger Mads Rytter.

HHD_8362

Anføreren forventer tæt lokalopgør mod Mors-Thy

René Antonsen ser frem til det nordjyske lokalopgør lørdag eftermiddag.
20260312_Veszprem-Aalborg_Hangaard

Se højdepunkter fra sejren i Veszprém

Se de bedste aktioner fra gårsdagens sejr i Ungarn.
20260312_Veszprem-Aalborg_Sagosen

Ny sejr over Veszprém efter målfest i Ungarn

En flot stime på otte ubesvarede mål grundlagde en fornem sejr for Aalborg Håndbold, da One Veszprém på udebane blev besejret 33-38 i sæsonens sidste puljekamp i Champions League.

Håndbold i verdensklasse