Per Jessen: Glæder mig til at komme i kamp på lørdag

Mundheldet om savsmuldet fornægter sig heller ikke for den rutinerede Per Jessen, der nu efter få dages træning med Kjelling og co. kan se frem til "premieren" med holdet lørdag kl. 15.00 mod nyoprykkede Skive FH i Gigantium Arena.

– Vi glæder os alle sammen til kampen på lørdag, siger Per Jessen, der senest stod i spidsen for AaB Håndbold for godt tre sæsoner siden. Vi har trænet hårdt og godt i hele ugen, og jeg kan mærke på spillerne, at der ser frem til at spille kamp igen – og vise hjemmepublikummet, at det var en svipser i Viborg i fredags.

– Det handler for os om at få stabliseret spillet – primært i forsvaret. At få firblokken i midten til at fungere. Det giver basis for hele redninger af keeperne og er grundlaget for, at kontra-spillet med Tvedten og Lennartsson kommer til at fungere, siger Per Jessen.

Tilfældigt var Per Jessen på lægternesom tilskuer  i Aalestrup omkring 1. august, da vi spillede mod Skive fH i FTZ Cup og vandt – efter en kamp, hvor Skive på fight og vilje fulgte godt med langt hen i kampen.

 -Vi ved, at Skive er et mandskab med stor vægt på forsvaret, ligesom de har en god keeper. Ellers kunne de heller ikke være meget tæt på at tage point fra Skjern i søndags – i en kamp, hvor Skjern kun scorede 25 mål.

– Vi går efter sejren, og jeg håber, at publikum møder talstærkt op på lørdag for at hjælpe os på vej, siger Per Jessen.

Son12

Arnoldsen ramt af skulderskade

I den forgangne weekends 2. DM-semifinale mod Mors-Thy Håndbold fik Thomas Arnoldsen et kraftigt slag på den ene skulder, der holder ham ukampdygtig i en kortere periode.
semi2_Blonz

Aalborg Håndbold finaleklar efter ny sejr over Mors-Thy

Trods en udfordret defensiv, sikrede Aalborg Håndbold sig via en stærk anden halvleg en plads i DM-finalerne med en sejr på 35-37.
Antonsen_REHH

Antonsen: Der bliver knald på lørdag

Anfører René Antonsen ser frem mod lørdagens anden semifinale i Bambuni Herreligaen mod Mors-Thy Håndbold.

Håndbold i verdensklasse