Slidt Aalborg-mandskab tabte første bronzekamp med 24-18

Vi sled og slæbte i det i forsvaret, og Marcus Mølbjerg og Mads-Peter Holmgaard, normal jyllandsseriemålmand i Aalborg KFUM, gjorde det fint i målet i Ole Ereviks fravær. 

Derimod så vi meget slidte ud i angrebsspillet kampen igennem. Det var stillestående og uden ideer og bevægelse, så det er her, vi skal finde forbedringerne frem inden søndagens kamp kl. 15.00 i Jutlander Bank Arena. 

Det er ikke umuligt at hente BSVernes føring ved at spille hurtigere og bringe mere bevægelse ind i spillet. Martin Larsen spillede, selv om han var influenza-ramt, og kræfterne var få. Det manglende tempo gav mange halve afslutninger, som Søren Rasmussen tog sig af. 

Vi kommer igen søndag kl. 15.00 i Jutlander Bank Arena. Bronze-medaljerne skal hjem til Aalborg. 

Igen stor tak til de mange medrejsende fans, der bakkede holdet flot op gennem hele kampen trods modgangen i spillet. 

Supercup i Håndbold i Arena RandersAalborg Håndbold-SAH Foto: Henrik Hansen

Aalborg Håndbold møder HØJ Elite i pokalturneringens 1/8-finale

De forsvarende pokalmestre indleder forsvaret af titlen på udebane mod HØJ Elite fra 1. division.
Preseasonkamp Aalborg Håndbold-Paris Saint-Germain foto: Henrik Hansen

Sønderjyske er første modstander i den nye sæson

Felix Möller forventer en tæt fight, når Bambuni Herreligaen onsdag aften skydes i gang på udebane mod Sønderjyske Herrehåndbold.
HHD_2979

Aalborg Håndbold genvandt Bambuni Super Cup

Efter en unødigt spændende afslutning sikrede de danske mestre sig sæsonens første trofæ, da SAH blev besejret 31-28. Mads Hoxer blev topscorer med syv fuldtræffere.

Håndbold i verdensklasse