Top-forkamp til Super Cup: Vadum IF – Aalborg KFUM

Så mødes de: All Stars fra Vadum IF og Aalborg KFUM – sådan ca. anno 1995-2000 – mega-forkamp til Super Cup i Gigantium fredag 23. august.

Forkampen spilles kl. 17.10, og Super er kl. 19.00.

Håndbold-koryfæerne Karl Otto Koch og Per Jessen står i spidsen for to slagkraftige mandskaber, der kæmper om håneretten det næste års tid i en kamp, der er sat til 2 x 25 min.

– Vi glæder os over, at vores to moderklubber har taget handsken op og udfordrer hinanden i det, der tidligere var drabelige opgør mellem de to klubber. Vi kan også ud fra de to holdopstillinger se, at der er stor opbakning til arrangementet. Der er mange top-spillere på begge hold, og det bliver spændende at se dem i aktion i Gigantium, siger direktør Jan Larsen.

– Jeg håber, at vi kan gøre det til en årligt tilbagevendende begivenhed, og jeg håber, at mange tilskuere møder op til kampen. Jeg tør godt love, at det ikke bliver kedeligt, og jeg er ikke i tvivl om, at begge hold går på banen for at vinde, siger Jan Larsen.

De to holdopstillinger er:

 
Vadum IF:
 
Jesper Thomsen
Jan Hyldgaard
Brian Ladefoged
Jesper Stick
Søren Pedersen
Jesper Frank
Jesper Koch
Christian Bang
Søren Gammelby
Michael Andersen
Peter Mortensen
Tommy Søndergaard
Michael Salomonsen
 
Træner: Gogge  (Karl Otto Koch).
 
Aalborg KFUM:
 
Lars Bo Ibsen
Christian Hannesbo
Stefan Madsen
Jørn Østergård
Anders Pedersen
Ole Balleby
Morten Ravnslund
Per Trosborg
Rasmus Haagensen
Søren Larsen
Martin Ross
Ole Gade
Mogens Skovhus
Lars Sørensen
Morten Tingskou
 
Træner: Per Jessen.
 
 
 

 

A golden trophy featuring a soccer ball encased in a hexagonal lattice design is displayed in a stadium filled with spectators.

Lodtrækning til Champions League-puljerne 2026/27

Spændende kampe mod PSG, HC Zagreb og RK Celje venter i den indledende pulje i Machineseeker EHF Champions League i den kommende sæson.
A goalkeeper in a light blue jersey with the number 1 raises his fist in celebration during a handball match.

Seedningslag til fredagens Champions League-lodtrækning

Aalborg Håndbold er placeret i øverste seedningslag når der fredag skal fordeles hold til den kommende sæsons turnering.
Thomas_REHH

Spændende testkampe i vente før sæsonstart

Frem mod sæsonstarten med Super Cup den 23. august pudser Aalborg Håndbold formen af, blandt andet med to testkampe mod Final4-deltagerne Füchse Berlin, samt pre-season kamp i Sparekassen Danmark Arena...

Håndbold i verdensklasse