Bliv opdateret på seneste nyt om torsdagens kroatiske Champions League-modstander.
HC Zagreb fik en perfekt optakt til torsdagens CL-kamp, idet de regerende kroatiske mestre i lørdags vandt udekampen mod Porec 43-27, selv om cheftræner Hrvoje Horvat sparede flere profiler med henblik på opgøret mod os. Zagreb har maksimumpoint efter de fire første kampe i ligaen, der indledningsvis er inddelt i to puljer.
Zagreb indledte CL-sæsonen med en hjemmesejr på 31-29 over Celje og havde derefter længe færten af en sensation i Paris, hvor PSG sluttelig fik overtaget og vandt 34-30. Syv minutter før tid førte Zagreb 28-27, men i fortsættelsen kostede nogle tekniske fejl dyrt, og PSG vendte billedet med fire mål på stribe.
Cheftræner Hrvoje Horvat roste sit hold efter kampen i Paris. – Vi præsterede godt i størstedelen af kampen og overraskede PSG ved at spille 7 mod 6. Det var virkelig ærgerligt, at vi ikke kunne krone indsatsen med mindst det ene point, lød det efter slutsignalet.
Den 24-årige hviderussiske playmaker Ihar Bialiauski har været topscorer for Zagreb i sæsonens to første CL-kampe – med 9 mål på 11 skud mod Celje og 6 mål på 9 afslutninger mod PSG. Han er i gang med sin tredje sæson i Zagreb efter at have indledt karrieren hjemme i SKA Minsk. Tilbage i 2021 figurerede Ihar Bialiauski på All Star-holdet ved EM Championship for U19 (forbeholdt de små nationer) og var turneringens næstbedste målskytte, kun overgået af Aalborg Håndbolds kommende færøske spiller Elias Ellefsen A Skipagøtu.
Målmanden Urh Kastelic bidrog til sejren over Celje med en redningsprocent på 28, men kunne ikke leve op til niveauet i Paris, hvor heller ikke kollegaen Sandro Mestric havde nogen stor aften. De to Zagreb-keepere blev tilsammen noteret for seks redninger.
Vores seneste besøg i Zagreb udmøntede sig i i et smerteligt nederlag, idet vi 13. september 2024 blev besejret 31-23 foran 5.390 begejstrede tilskuere i Arena Zagreb. Felix Möller og Kristian Bjørnsen delte topscorerværdigheden for os med hver fem mål, mens Filip Glavas scorede syv gange for kroaterne. Stærkt medvirkende til Zagreb-sejren var målmanden Matej Mandic med en redningsprocent på 36. Han vogter nu målet for Magdeburg.
Zagreb-truppen er den næsthøjeste af de 24 CL-hold med et gennemsnit på 193,6 cm – kun overgået af PSG med 194,2 cm. Aalborg Håndbold besætter på den front syvendepladsen med en gennemsnitshøjde på 192,7 cm.
HC Zagreb solgte i sidste uge med øjeblikkelig virkning den 23-årige serbiske landsholdsspiller Mateja Dodic til Nantes, der ledte efter en afløser for langtidsskadede Kauldi Odriozola på højre fløj.
En mangeårig profil hos Zagreb og det kroatiske landshold, forsvarsspecialisten Jakov Gojun, stoppede karrieren som 40-årig efter sidste sæson og virker nu som klubbens team manager. Udover Zagreb optrådte han bl.a. for PSG og Füchse Berlin.
Torsdagens CL-kamp i Arena Zagreb begynder 18.45 og ledes af det ungarske dommerpar Adam Biro og Oliver Kiss, der i sidste sæson dømte vores opgør hjemme mod Kielce. Parret rangerer højt internationalt og har været i aktion ved de seneste OL, EM og VM.





