pokal header web august 2025

Seks mand klar til OL-semifinaler

Der var spænding for alle pengene ved onsdagens OL-kvartfinaler, da seks spillere fra Aalborg Håndbold kvalificerede sig til legenes semifinaler.

Samtlige ni spillere fra Aalborg Håndbold, der deltager ved De Olympiske Lege i Paris, var i går i aktion for deres nationer.

Hos Sverige var Felix Möller forud for opgøret mod Danmark blevet skiftet ud af den svenske trup, til fordel for en tidligere Aalborg-kending i form af Felix Claar, og Möller var derfor ikke med i opgøret som Danmark efter en dramatisk kamp endte med at vinde 32-31.

Simon Hald var fortsat ude af den danske trup, mens der var spilletid til både Thomas Arnoldsen, Niklas Landin, Henrik Møllgaard og Mikkel Hansen. Landin spille første halvleg af opgøret i målet, mens Arnoldsen ligeledes fik spilletid i opgøret uden dog at komme på scoringstavlen. Det samme gjaldt for Henrik Møllgaard, der for alvor kom i ilden i den hektiske slutfase hvor sejren skulle sikres. Mikkel Hansen leverede seks scoringer for Danmark, heraf fem på straffekast.

I onsdagens sene kvartfinale stod holdkammeraterne Kristian Bjørnsen og Sebastian Barthold fra Norge overfor Slovenien med Aleks Vlah.

Sidstnævnte blev den helt store profil i opgøret, da han med 11 scoringer på 12 forsøg havde en stor aktie i Sloveniens sejr på  33-28 over nordmændene. 

Hos Norge scorede Kristian Bjørnsen fire gange på fire forsøg, mens Sebastian Barthold måtte overvære hele opgøret fra bænken.

Dermed er seks mand videre til OL-semifinalerne, der spilles fredag. Her møder Danmark netop Slovenien kl. 21.30, mens Tyskland og Spanien mødes i den anden semifinale, der spilles kl. 16.30.

Veszprem_fans_2025

Praktisk info til eftermiddagens topkamp i Bambuni Herreligaen

Find alle informationer om opgøret mod GOG i Sparekassen Danmark Arena.
Lukas_veszprem

Nilsson glæder sig til rivalopgøret mod GOG

Se med når Lukas Nilsson ser frem mod lørdagens topkamp i Sparekassen Danmark Arena.
SparD-logo PM

Aalborg Håndbold og Sparekassen Danmark forlænger samarbejdet

De danske mestre og hovedpartneren forlænger samarbejdet for yderligere fem år, en aftale der er rekordstor for Aalborg Håndbold. Samarbejdet mellem parterne begyndte allerede i 2014, da den daværende Jutlander...

Håndbold i verdensklasse