Aalborg on fire – bliv klar til slutspillet 2025

Årets slutspilstema er klar, så tag halstørklædet på for sammen skal vi fyre op under stemningen i Sparekassen Danmark Arena med en ny tradition.

Der er ingen tvivl om at Sparekassen Danmark Arena er Danmarks bedste hjemmebane. I flere end 500 dage er vi ubesejret i egen hule og stimen skal gerne fortsætte sæsonen ud.

Når vi søndag aften starter slutspillet på hjemmebane, er det med temaet ”Aalborg on fire” – for nu skal der for alvor sættes ild til stemningen til sæsonens vigtigste kampe.

Ny fantradition skal startes

Med hjælp fra vores fire tribunepartnere Sparekassen Danmark, Aalborg Forsyning, Max Jessen og Hybel vil vi starte en ny tradition, hvor vi skal have alle fans på tribunerne med.

For at få den maksimale stemning og effekt opfordrer vi alle til at have et Aalborg Håndbold halstørklæde med til alle de kommende hjemmekampe.

Har du et liggende i skuffen, så tag det med, eller køb et halstørklæde i merchandiseshoppen inden kampstart.

På søndag kaster vi også 1.000 halstørklæder ud til publikum, fordelt på de fire tribuner, for at starte traditionen med et brag.

Vær klar lige efter indløbet

Så snart lyset tændes i arenaen efter spillernes indløb tænder vi op for Aalborg on fire-sangen, hvor alle skal være med.

Følg med på storskærmen, syng med på sangen og sving dit halstørklæde rundt til ”Aalborg on fire” (”Freed from desire”).

Sammen skaber vi et rødt inferno og skyder drengene afsted til sejr!

HHD_2979

Aalborg Håndbold genvandt Bambuni Super Cup

Efter en unødigt spændende afslutning sikrede de danske mestre sig sæsonens første trofæ, da SAH blev besejret 31-28. Mads Hoxer blev topscorer med syv fuldtræffere.
Kopi-af-ny-bg-ny-grafik-branding-1.png

Arnoldsen glæder sig til Super Cup-dyst mod SAH

Se med når Thomas Arnoldsen kigger frem mod søndagens Bambuni Super Cup-opgør mod SAH i Arena Randers.
Preseasonkamp Aalborg Håndbold-Paris Saint-Germain foto: Henrik Hansen

Sejr over Paris i sidste test

En fejlfyldt start blev afløst af et godt comeback og stærk afslutning, da Champions League-rivalerne fra PSG fredag aften blev besejret 36-34. Sander Sagosen og Thomas Arnoldsen topscorere med hver...

Håndbold i verdensklasse