SuperCup mod GOG 28. august

Første gældende kamp i sæsonen 2024/25 spilles i Arena Randers. Billetter til salg nu.

For tredje år i træk mødes Aalborg Håndbold og GOG i Sparekassen Danmark Super Cup, der også i år bliver henlagt til Arena Randers.

Holdene har begge vundet en af de to års foregående kampe og holdene tørner igen sammen i sæsonens første gældende kamp i sæsonen 2024/25, i det Aalborg Håndbold er regerende danske mestre mens GOG er regerende pokalvindere.

I forbindelse med udmeldingen af kampen har dansk håndbold divisionsforening, Tophåndbold, samtidig meddelt at man har indgået en tre-årig aftale med Arena Randers og Randers Kommune og afviklingen af Super Cup, således at stævnet også de kommende to år skal spilles i Arena Randers.

Billetsalget til opgøret er allerede i gang og via linket herunder kan du købe billetter til Aalborg Håndbolds fanafsnit.

Nyhed

Arnoldsen ramt af skulderskade

I den forgangne weekends 2. DM-semifinale mod Mors-Thy Håndbold fik Thomas Arnoldsen et kraftigt slag på den ene skulder, der holder ham ukampdygtig i en kortere periode.

Læs mere

Håndbold i verdensklasse