pokal header web august 2025

Thomas Arnoldsen kåret til “Årets Fund 2024”

Foran ni andre nominerede vandt Arnoldsen søndag prisen, der uddeles af DIF, Team Danmark og Politiken.

Begrundelsen for valget af netop Thomas Arnoldsen lyder således fra direktør i DIF Morten Mølholm Hansen til Politiken.

– Igen i år har der været et uhyre stærkt felt af Årets Fund-nominerede. Jeg vil derfor rose forbundenes og Team Danmarks talent- og elitearbejde, som igen og igen udvikler nye talenter på den internationale scene. En stjerne lyser dog alligevel klarest på Årets Fund-himlen.

– Thomas Arnoldsen var ukendt for de fleste, da kalenderen gik fra 2023 til 2024. Nu står han med både en OL-guldmedalje og VM-guldmedalje om halsen, samtidig med at han er en kæmpe profil for sit klubhold, Aalborg Håndbold, både i den hjemlige liga og i Champions League. Jeg ser frem til at følge ham i årene fremover, hvor han utvivlsomt kommer til at hænge flere medaljer om halsen«, siger DIF-direktøren videre om Thomas Arnoldsen. 

Læs mere om udnævnelsen hos Politiken.

De øvrige nominerede til “Årets Fund 2024” var:

  • Ungdomslandsholdet i curling
  • Tobias Aagaard Hansen, cykling: 
  • Cornelia Kramer, fodbold
  • Philip Knudsen, kajak
  • Bjørk Kjellmann Nørremark, paraatletik
  • Viktor Solmunde, skateboard
  • Maja Voigt, bobslæde
  • Clara Rybak Andersen, svømning
  • Elmer Møller, tennis


“Årets Fund” er Danmarks ældste idrætspris og er blevet uddelt siden 1929.

Prisen er tidligere vundet af blandt andet fodboldspillerne Kasper Dolberg, Nicklas Bendtner og Daniel Agger. Tennisspillerne Caroline Wozniacki og Holger Rune, golfspilleren Thorbjørn Olesen, samt i henholdsvis 2023 og 2021 Arnoldsens kolleger på landsholdet Simon Pytlick og Mathias Gidsel.

HHD_8203

Klasseforskel da Fredericia blev besejret

Aalborg Håndbold havde lørdag eftermiddag ingen problemer med at besejre gæsterne med 38-20 i Sparekassen Danmark Arena. Buster Juul og Juri Knorr topscorere med hver fem mål.
thomas-jubel-sporting

Aalborg Håndbold fastholder Arnoldsen til 2029

Den eksplosive danske landsholdsspiller har sat sin signatur på en ny aftale, der betyder at han vil være at finde i Aalborg Håndbold indtil sommeren 2029.
Aalborg-Bucuresti

Praktisk information til eftermiddagens opgør mod Fredericia HK

Find praktisk info til dagens kamp i Sparekassen Danmark Arena.

Håndbold i verdensklasse