Aalborg Håndbold ansætter Allan Heine til at lede ungdomsafdeling og nyt akademi

Den tidligere toptræner bliver ny head of youth coaching and academy i Aalborg Håndbold, hvor han blandt andet skal stå i spidsen for nystartet håndboldakademi.

Ansættelsen kommer efter en længe periodes forarbejde med det specifikke mål at styrke ungdoms- og talentarbejdet i Aalborg Håndbold.

– Vi har gennem en længere periode været meget bevidste om, at dette er et område, hvor vi har mulighed for at gøre tingene bedre end hidtil. Det har dog også været klart for os, at vi ikke ville søsætte noget ufærdigt, hvorfor vi først i dag er klar til at løfte sløret for første del af projektet, siger Aalborg Håndbolds teammanager Martin Larsen, der har drevet en stor del af processen omkring skabelsen af det nye akademi, der forventes fuldt etableret fra sommeren 2026.

– Formålet er først og fremmest at give ungdoms- og talentarbejdet i klubben et løft, men det skulle også gerne være noget der resonerer i hele Nordjylland og på sigt også i Danmark. Derfor vidste vi også fra start, at det vil kræve en kyndig person til at stå i spidsen for projektet, hvorfor vi er meget glade og tilfredse med, at få Allan Heine med ombord.

– Han kommer til at være hovedansvarlig for vores ungdomsafdeling, herunder også det nye akademi, samt for at sikre en rød tråd i tingene for både trænere og spillere, ligesom målet naturligvis er at løfte det generelle niveau i ungdomsafdelingen.

– Med sine stærke kompetencer skal Allan nu være med til at færdiggøre planerne omkring akademiet, så vi fra næste sommer kan komme optimalt fra start, lyder det videre fra Martin Larsen.

Allan Heine selv glæder sig også til at kaste sig over den nye og spændende udfordring.

– Jeg har altid haft et blødt hjerte for håndbolden og ikke mindst udviklingen af unge mennesker. Gennem flere gode snakke med klubben blev jeg derfor mere og mere hooked på idéen om at give Aalborg Håndbolds ungdomsafdeling et markant løft og gøre den endnu stærkere end den er i dag.

-Min drøm er, at de unge mennesker i klubbens miljø udvikler sig til at nå de drømme de har. Om det er førsteholdet i Aalborg Håndbold, en klub i udlandet eller noget helt tredje, det må tiden vise, men at få drømme til at gå i opfyldelse for de unge mennesker, det er målet for mig, siger Allan Heine, der skal bestride stillingen som head of youth coaching and academy på halv tid, sideløbende med jobbet som håndboldtræner på Sportsefterskolen Aabybro.

REHH_Thomas

Stærk anden halvleg gav sejr i Esbjerg

Trods en langsom start kom Aalborg Håndbold i anden halvleg i omdrejninger og løb fra værterne fra Ribe-Esbjerg HH, der blev besejret 29-32. Thomas Arnoldsen topscorer med 10 mål, mens...
wiesmach-skud-sah1

Wiesmach: "Jeg glæder mig rigtig meget til at spille kamp igen"

Se med når Patrick Wiesmach giver sine forventninger til lørdagens opgør på udebane mod Ribe-Esbjerg HH - og til sit eget comeback på banen.
_HHD4729

Patrick Wiesmach nærmer sig comeback

Knap et halvt år efter en alvorlig skulderskade er fløjspilleren nu tæt på at kunne vende tilbage i den røde Aalborg-trøje.

Håndbold i verdensklasse