Mikkel Hansen klar til kamp for Aalborg Håndbold lørdag

Nyligt ankomne Mikkel Hansen er tidligere end forventet blevet clearet af lægerne til at kunne genoptage almindelig træning, samt ikke mindst at kunne deltage i kampe for Aalborg Håndbold. Forventet debut på hjemmebane bliver derfor allerede lørdag eftermiddag mod Nordsjælland Håndbold.

Ved Mikkel Hansens ankomst til Aalborg i sidste uge, var forventningen at Danmarks bedste håndboldspiller af helbredsmæssige årsager ikke ville kunne trække den rød-hvide kamptrøje over hovedet førend ultimo september.

I midlertid har lægetjek og tests vist, at Mikkel Hansens krop har taget særdeles godt i mod behandlingen med blodfortyndende medicin, hvorfor en udtrapning af medicinen allerede har fundet sted i slutningen af den forgangne uge.

Derfor kunne Mikkel Hansen i går mandag for første gang træne fuldt ud sammen med holdkammeraterne i Aalborg Håndbold, hvorefter cheftræner Stefan Madsen vurderede, at hans nyeste spiller i truppen vil være klar til at blive sat på holdkortet til lørdagens hjemmekamp mod Nordsjælland Håndbold.

– Jeg er naturligvis rigtig glad for, at behandlingen har båret frugt og at jeg er blevet klar til at spille førend forventet. Nu glæder jeg mig rigtig meget til at komme i kamp igen, samt ikke mindst at få debut på hjemmebane foran vores mange fans, udtaler Mikkel Hansen, mens direktør Jan Larsen supplerer:

– At vi i sidste uge fik denne positive besked, var mere end vi havde turde håbe på. Det at Mikkel er klar til at komme i kamp for os 3-4 uger tidligere end forventet er fantastisk, ikke bare for os, men for hele HTH Herreligaen og håndboldfans i hele landet. Vi håber selvfølgelig også, at vores mange trofaste fans er klar til at komme og støtte Mikkel og holdet allerede lørdag eftermiddag.

Der er fortsat et begrænset antal ledige billetter til lørdagens kamp i Sparekassen Danmark Arena, hvor kampen mod Nordsjælland Håndbold fløjtes i gang kl. 16.10. Køb billet her.

GOG_Fabbe

Vigtig slutspilssejr over GOG efter stort drama

En forrygende og nervepirrende håndboldkamp blev afgjort i de sidste sekunder, da Aalborg Håndbold lørdag eftermiddag sejrede 34-36 på Fyn. Juri Knorr topscorer med 10 mål.
HHD_4277

Bjørnsen: "Det bliver en hård og tæt kamp"

Lørdag venter GOG på udebane i slutspillets tredje kamp. Se og hør Kristian Bjørnsens forventninger til opgøret.
Dahl Kronborg sammen

Aalborg Håndbold forlænger med trænerduoen Dahl og Kronborg

Cheftræner Simon Dahl og assistenttræner Henrik Kronborg vil fortsat stå i spidsen for Aalborg Håndbold frem til sommeren 2029.

Håndbold i verdensklasse